Az implantáció magyarul beültetést jelent, az elvesztett fogak pótlásának egyik módja. A hagyományos hídnál két vagy több pillér kell, ami áthidalja a foghiányt, az implantációnál nincs szükség ilyesmire, hiszen a korona megtartásához előbb beültetnek egy implantátumot, vagyis egy csavar formájú, titánból készült műgyökeret. A szájsebészeti eljárásról dr. Iványi Zoltán, a Springday Medical fogszakorvosa beszélt.

Híd vagy implantátum?

Természetesen vannak helyzetek, amikor a hagyományos hídpótlás a megfelelő választás, elsősorban akkor, ha az implantációnak van valamiféle kizáró oka. Ilyen lehet:

– immunrendszeri betegségek
– vér- és vérképzőszervi betegségek
– bizonyos krónikus fertőző betegségek
– nem kezelt diabétesz
– elhanyagolt szájhigiénia
– súlyos harapási rendellenességek
– daganatos betegségek

A relatív kontraindikációk közé tartozik a dohányzás is, amely bár nem kizáró ok, de csökkentheti a siker esélyét.

Amennyiben nem áll fenn kizáró tényező, az implantátum számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik:

– Nem szükséges hozzá az esetlegesen ép szomszédos fogakat lecsiszolni. A fogcsiszolás mindenképpen fog anyagveszteséggel jár, bár a különböző technikák különböző mértékű veszteséget okoznak. A ma gyakori cirkon koronáknál sokszor a foganyag 40-60 százalékát le kell csiszolni.
– Ha a hiányzó fogat hídtaggal pótolják, könnyen alászorulhat az ételmaradék, és ha nincs mód szakszerű tisztításra, ez kellemetlen szájszagot okozhat.
– Aki nem szeretne kivehető pótlást viselni, vagy kényelmetlennek találja a meglévő fogpótlását, ám a meglévő fogai már nem teszik lehetővé a rögzített hidak készítését, néhány kiegészítő implantátum segítségével elkerülheti a kivehető protézist.

A különleges titán

Egy svéd professzor fedezte fel 50 éve, hogy a titán alapú fémlemez egy egészen különleges tulajdonsággal rendelkezik: arra ösztönzik a csontot, hogy ránőjön a felszínére. Azóta az anyag nagy karriert futott be, alkalmazzák törött csontok egyesítésére, csípőprotézisekhez és természetesen a fogimplantációnál is. Az elmúlt időszak bizonyította, hogy a titán nem okoz károsodást a szervezetben, (és a vele szemben fellépő allergia is irodalmi ritkaság), ennek eredményeképpen a világon elvégzett több millió beültetésnél 96 százalékos volt a siker aránya.

Az implantáció lépései

  • A beültetés előtt

A fizikális vizsgálat után szükség van egy alapos szájhigiénés kezelésre, fogkő, plakkok, lepedék stb. eltávolítására. Később digitális röntgenfelvételt készítenek, sőt szükség esetén 3 dimenziós CT vizsgálatot is igénybe vesznek a pontos tervezéshez.

  •  Az implantátum beültetése

Bár műtétről van szó, a fogbeültetés kíméletes szájsebészeti eljárás, amely helyi érzéstelenítésben történik. A szakember először az ínyt óvatosan félretolva bejelöli a csavarimplantátum tervezett helyét (egyszerre akár több implantátum is beültethető). A fúrást egy speciális készülékkel végzi, amely szabályozható paraméterekkel rendelkezik, és enyhe rezgő érzést okoz.

A tiszta titánból készített csavar nagyobb átmérőjű a furatnál, így a menetek segítségével könnyen, de stabilan becsavarható a csontba. A kezelési terv szerint esetlegesen szükség lehet kiegészítő csontpótlásra is annak érdekében, hogy a hiányzó fogmeder csontját helyreállítsák. A műtét időtartama függ a beültetendő implantátumok számától, illetve egyéb nehezítő körülményektől. Előfordul, hogy mindössze tíz perc a beavatkozás, s van, amikor akár három órát is igénybe vehet. A titáncsavar behelyezését követően az implantátum felett összevarrják az ínyt.

A beültetést követő két-három napban előfordulhat az arc felduzzadása, fájdalom azonban csak ritkán. Egy héttel a műtét után eltávolítják a varratokat, szükség esetén pedig készülhet egy ideiglenes pótlás is. Az implantátumból ekkor semmi nem látszik ki, emiatt a korábban készült fogsorok, fogpótlások a fogbeültetés után akadály nélkül viselhetők. A következő hónapok során a csont körbenövi az implantátumot, mely a biztos rögzítést garantálja. A stabil beágyazódás legalább 6-8 hetet vesz igénybe, ezután kerül fel a rögzített porcelán korona vagy híd.