Neurológia
NEUROLÓGIA SZAKRENDELÉSÜNK ÁTMENETILEG SZÜNETEL. SZÍVES MEGÉRTÉSÜKET KÉRJÜK ÉS KÖSZÖNJÜK!
A neurológia feladata a központi és perifériás idegrendszer szervi betegségeinek vizsgálata, kezelése. Sokan nem gondolnák, de a neurológia szakorvosa segíthet a fejfájáson, a szédülésen és akár az alvászavarokon is.
Dr. Vida Zsuzsanna neurológus főorvos magas szintű szakmaiságának feltételeként elengedhetetlennek tartja a folytonos neurológia tematikájú továbbképzést. Egyéb tudományos munkát végzett idegregeneráció kísérletes vizsgálatában, a neurofiziológia és a fejfájás terén. A Magyar Ideg- és Elmeorvosok Társaságának, a Fejfájás Társaságnak és a Magyar Alvástársaságnak tagja.
Széleskörű neurológiai szolgáltatásokkal, beutaló nélkül, modern környezetben várjuk!
Bejelentkezés: +36 (20) 554 1498
Milyen tünetekkel keresse fel a neurológia rendelést?
- Fejfájás (tompa, nyilalló, féloldali, krónikus vagy migrénes fájdalmak),
- agyi vérkeringési zavarok kezelése,
- érzékelési zavarok (látás-, hallás-, tapintás-, szaglás problémái), érzék kiesés
- emlékezetzavarok, emlékezetkiesések,
- beszédzavarok,
- remegés, tremor bármely testtájon,
- zsibbadás,
- mozgási nehézség, asszimmetria,
- váratlanul jelentkező “ügyetlenség”, koordinálatlanság,
- indokolatlan fáradékonyság,
- nyugtalan láb szindróma,
- alvászavarok, horkolás, álmatlanság,
- hangulatzavarok, depresszió, szorongás.
A neurológia által kezelt leggyakoribb problémák
Neurológia: fejfájás
Fejfájás több okból jelentkezhet. Az őszi-téli időszakban gyakori kísérője a náthás, influenzás megbetegedéseknek. Oka lehet a túlzott dohányzás, a másnaposság, a stressz és a kialvatlanság is.
Ezen felül fejfájást okozhat még:
- szervi eltérés, a nyaki csigolyák addig fel nem ismert elváltozása,
- különböző izomcsoportok görcse, merevsége,
- magas vérnyomás,
- cukorháztartás zavara,
- rossz látásélesség,
- pajzsmirigy betegség,
- krónikus arcüreggyulladás,
- gyulladásban lévő foggyökér.
A fejfájás típusai
Migrén:
- Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában.
- 6-9 erősségű egy tízes fájdalom pontozó skálán.
- Órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat.
- Fizikai aktivitás fokozza.
- Gyakran társul hozzá rosszullét, hányinger, fénytúlérzékenység.
- Nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
- Látásjelenségek előzhetik meg a fájdalmat (fénylő foltok, kaleidoszkóp szerű kép, stb.).
Tenziós fejfájás:
- A legtöbb esetben enyhe, vagy mérsékelt (erőssége 4-6) fájdalommal jár.
- A fej körül, abroncsszerű fájdalommal jár, mely a nyaki- tarkótájék felé is kisugározhat.
- Gyakran kíséri szorongás és depresszió.
- Napokig eltart, krónikus formájában több, mint havi 15 napig is.
Cluster:
- Féloldalon, jellegzetesen a szem körüli környéken okoz éles, szúró fájdalmat
(erőssége ált. 10-es) amelyhez könnyezés, orrdugulás, orrfolyás, szempirosság társul. - Fiatal, dohányzó férfiaknál gyakoribb.
- Általában 30-90 percig tart.
A fejfájás kezelésére ma már számtalan lehetőség áll a neurológia rendelkezésére. A gyógymódok típustól és egyéntől függőek lehetnek, így azok meghatározása minden esetben a neurológia feladata.
A fájdalmak alapos feltérképezéséhez indokolt lehet belgyógyászati, szemészeti, fogászati kontroll és képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) elvégzése is.
Neurológia: alvászavarok
Az alvásbetegségek jeleit a páciensek a legtöbb esetben napközben észlelik magukon. Szokatlan fáradtság érzet, álmosság jelentkezik annak ellenére, hogy az éjszakai alvás mennyisége elérte a felnőttek esetében szükséges napi 7-8 órát.
Az alvászavarral küzdők rendszerint nehezebben koncentrálnak, teljesítő képességük csökkenhet, ingerlékenység jelentkezhet. Az alvásproblémák éjszaka jelentkező tüneteire rendszerint a hálótársak figyelnek fel. A horkolás mellett a légzéskimaradás is gyakori panasz.
A tünetek nem pusztán zavaróak, de hosszú távon komolyabb betegségeket: magasvérnyomást, szív és agyi érbetegséget, cukorbetegséget is előidézhetnek. A neurológia a diagnózisban és a kezelésben is központi szerepű.
Neurológia: nyugtalan láb szindróma
A nőknél nagyobb arányban jelentkező probléma nem tartozik a könnyen beazonosítható és kezelhető alvási rendellenességek közé, hiszen nem olyan feltűnő, mint például a horkolás.
A nyugtalan láb szindrómások maguk is nehezen tudják leírni azt a furcsa, bizsergő érzést, ami lefekvéskor vagy alvás közben megjelenik a lábszárukban. A legjellemzőbb tünet, hogy nyugalmi helyzetben a végtagokban, leggyakrabban a lábakban kellemetlen, furcsa érzés jelentkezik, ami a végtag megmozgatására megszűnik.
A tünetek megjelenése napszaki ingadozást mutat. A reggeli időszakban általában nem jelentkeznek a tünetek, azonban a nap folyamán elsősorban nyugalmi helyzetben egyre gyakrabban megjelennek, és az esti, éjszakai órákban válnak legintenzívebbé.
Éppen ez a nyugtalan láb szindróma leggyötrőbb velejárója: amennyiben a tünetek hosszabb időn keresztül fennállnak és viszonylag súlyosak, tönkreteszik az esti, éjszakai pihenést, megzavarják az alvás szerkezetét, ezért érdemes a neurológia segítségét kérni.
Neurológia: idegzsába
Az idegzsába nem betegség, hanem egy jellegzetes tünet. Leggyakrabban úgy keletkezik, hogy egy érzőideg nyomás alá kerül.
Jellegzetessége: az ideg lefutása mentén bizonyos pontok nyomásával, ingerlésével ez a fájdalom elő is idézhető. Messze leggyakoribb az arcidegzsába. Többnyire az okozza, hogy egy érkacs az agytörzs mentén nyomni kezdi az arc érzőidegét.
A neurológia szakorvosa képes felismerni és kezelni a problémát. Amennyiben tüneteket, panaszt érzékel, forduljon szakorvoshoz!
Témában szakértő orvosaink
Kapcsolódó áraink
Neurológia | |
---|---|
Szakorvosi vizit | 30 000 Ft |
Szakorvosi kontroll vizit (3 hónapon belül) | 25 000 Ft |
Szakorvosi telefonos konzultáció | 25 000 Ft |
Receptírási díj - vizit nélkül csak visszatérõ pácienseknek | 4 000 Ft |
Egy vizit tartalma: Anamnézis felvétele, kórtörténet átbeszélése, eddigi leletek értékelése, fizikális vizsgálat, szükséges vizsgálatok kiírása, konzíliumok kérése, terápiás és életviteli javaslat, receptírás. A vizit idõtartama: 30 perc |